Europe Stock SAMEBIKE 20LVXD30 Electric Bike 350W Folding Electric Bicycle Moped ebike High Speed E-bike 20 Inch Motor Bicycle
About The Speed Limit:
To lift the speed limit:
Restoring the speed limit:
Main Features:
● 350W motor provides the max 35km/h speed and max 30 degree gradient
● 10Ah / 48V Li-ion battery ( included in product ) for max 40km mileage with pure electric mode and 70km mileage with moped mode
●20 inch inflatable rubber tire for different grounds
● Folding design ( folding size: 80 x 48 x 68cm ) for convenient carrying
● Adjustable heights of saddle and handlebar for different heights of people
●Pedal mode, moped mode, and pure electric mode for choose
● LED front light to ride at night safely
● Aluminum alloy shell for max 120kg payload
● Suitable for adults and teenagers
Parameters:
- Wheel size: 20 inch
- Motor rated power: 350W
- Battery rated power: 480W
- Battery: 10Ah Li-ion battery
- Charge time: 4 hours
- Maximum speed: 35km/h
- Maximum load: 120kg
- Input voltage: 110 - 240V
- Brake mode: front / rear disc brake
- Transmission: Shimano 7 speed
- Turn handle: grip half
- Rim: aluminum alloy spoke wheel
- Fender: steel fender
Package Contents: Electric bicycle、Charger、Tool、Specification
Package Sizes: 92*38*70cm
Package Weights: 30kg
SWITCHING TRAVEL IN FOUR MODES
Pure electricity mode:Turn on to accelerate lithium battery,Strong and sustained power
Max. Speed:35KM/H
Max. Mileege:40KM
Battery:48V 10.4ah
Max. Load:150KG
18650 battery pack
Ten functions:
1,Balanced power
2,Predischarge
3,Overcharge protection
4,Overdischarge protecion
5,Circut flood protection
6,Overourrent protecion
7,Short circuit protection
8,Temp protection
9,Power off protection
10,Circuit fault protection
Equipped with a powerful 350W motor, the SAMEBIKE 20LVXD30 offers impressive speed and acceleration. Whether you'ree navigating through busy city streets or cruising along bike paths, this electric bike will get you where you need to go quickly and effortlessly. With a top speed of up to 20mph, you can easily keep up with traffic and reach your destination on time.
SAMEBIKE 20LVXD30 Electric Bike Folding Bicycle Moped Ebike High Speed E-bike 20 Inch 350W Motor